InfoCredit

Styczeń nieco rozczarował

Indeks JDG InfoCredit

Po lekkiej odwilży w ostatnim kwartale minionego roku w jednoosobowych działalnościach gospodarczych (JDG), gdy przewaga zawieszonych i zamkniętych nad nowymi i wznowionymi zaczęła topnieć, spodziewaliśmy się cieplejszego stycznia 2025. Taki był, ale za oknem. Z danych znów powiało chłodem.

W styczniu zawieszono i zamknięto 58 595 działalności. Nowych i wznowionych było 38 632. Indeks InfoCredit nadal jest więc mocno poniżej zera i wynosi -19 963 pkt. Styczeń 2025 był podobnie słaby jak ten przed rokiem (indeks był wart wówczas -21 967 pkt) i słabszy niż styczeń 2023 (-17 202 pkt). Fakt, bywało gorzej. Po pierwszym miesiącu 2022 r. nasz indeks zaliczył styczniowe dno (-29 866 pkt). Był to jednak pierwszy rok obowiązywania Polskiego Ładu i masowa ucieczka od działalności gospodarczych.

Koniec i początek roku zawsze przynosi sezonową przewagę zawieszanych i zamykanych działalności nad nowymi i wznawianymi. Nasz indeks jeszcze nie wyszedł na początku roku na plus. Bywało jednak, że dane były znacznie lepsze niż dziś. Jak w 2019 i 2020 r. (odpowiednio -4 768 pkt i -9 870 pkt). Ale to było jeszcze w poprzedniej epoce – przed pandemią i wszystkim co się później wydarzyło.

Przełomu więc nie ma. Na horyzoncie widać ożywienie gospodarcze. Prognozy na ten rok mówią nawet o wzroście PKB nawet o 4 proc. wobec 2,9 proc. w ubiegłym według danych wstępnych. Pieniądze z KPO na inwestycje płyną. Na razie nie przekłada się to na ożywienie w działalnościach gospodarczych i nastroje mikroprzedsiębiorców. Może potrzebują oni więcej dowodów na ożywienie koniunktury? Te powoli spływają. Na początku tego tygodnia dowiedzieliśmy się, że konsumenci w styczniu chętniej sięgali do portfela – sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie wzrosła o 4,8 proc. r/r. Najbardziej odczuła to branża samochodowa (+21,9 proc.) oraz meblarska, RTV, AGD (+13,6 proc.). Odzieżówka odnotowała wzrost o prawie 9 proc.

Co dalej? Luty wstępnie (do 21.02) zapowiada się nieźle, lepiej niż w ostatnich latach. Jest duża szansa, że indeks IC po lutym ruszy w górę z obecnych ok. -20 tys. gdzieś w okolice -4000 pkt. Może nawet będziemy mieli równowagę? Wszystko zależy od ostatniego tygodnia, bo wtedy zwykle jest największy ruch w CEIDG.

Potrzebujesz wyceny lub zamówienia?
Napisz do nas