InfoCredit

Ruch w CEIDG nieco osłabł

Indeks mikroprzedsiębiorstw InfoCredit

  • W listopadzie tego roku założono o 7263 działalności gospodarczych więcej niż zakończono. Indeks InfoCredit utrzymuje się na sporym plusie, ale jest niżej niż w listopadzie 2019 (wówczas +9217 pkt). Wynika to z tego, że od września 2020 r. liczba nowych działalności miesięcznie nieznacznie spada. Liczba zamykanych od września utrzymuje się stale powyżej 12 tys. miesięcznie.

 

  • Zawieszających działalność w listopadzie 2020 było znacznie więcej niż wznawiających. Indeks InfoCredit pogłębił więc spadek do -18 118 pkt. Jest też niżej niż w listopadzie 2019 (wówczas -14 084). Ogółem jednak, porównując 11 miesięcy tego roku do analogicznego okresu 2019 r., nie dzieje się nic niepokojącego.

 

  • Od stycznia do listopada 2020 założono 243 100 działalności, zamknięto 127 658. Wznowiono 155 190, a zawieszono 250 118. Dla porównania – w analogicznym okresie ubiegłego roku było to odpowiednio 290 314 (nowe), 149 534 (zamknięte), 149 979 (wznowione) i 269 473 (zawieszone) – wynika z danych CEDIG.

 

Im bliżej końca roku, tym mniejszy ruch w CEIDG. Mogłyby się wydawać, że to co miało się wydarzyć w obecnym – bardzo zmiennym roku dla gospodarki – już się wydarzyło.

– Z ostatecznymi wnioskami warto jednak się wstrzymać do końca grudnia. Wtedy z reguły znacząco, sezonowo rośnie liczba zamykanych i zawieszanych działalności. Dziś, po 11 miesiącach tego roku wydaje się, że sytuacja zaczyna się stabilizować. Nie sądzę jednak, że tym roku poprawimy wynik z 2019 r., jeśli chodzi o nowe działalności. Wtedy było ich prawie 310 tys. – mówi Jerzy Wonka, dyrektor ds. rozwoju firmy analitycznej InfoCredit.

 

Ten rok dla przedsiębiorców jest bardzo trudny. Szczególnie tych najmniejszych. Koniec marca przyniósł skokowy wzrost zawieszanych działalności gospodarczych pod wpływem impulsu i niepewności. Kolejne to stopniowy wzrost zainteresowania tą formą aktywności gospodarczej. Aż do września. Teraz dane z 2019 r. i 2020 r. stają się coraz bardziej porównywalne. Czy to oznacza powrót do normalności?

 

– Teraz, w październiku i w listopadzie, widzimy stabilizację, po półrocznych wahaniach. Koniec I kwartału i tzw. panika wśród mikroprzedsiębiorców to było jednorazowe zjawisko. Później, do końca III kwartału, widzieliśmy wzrost zainteresowania jednoosobową działalnością gospodarczą, aż do rekordowych wartości wszech czasów. Nie do końca był to efekt tego, że coraz bardziej cenimy sobie niezależność i mamy pomysł na biznes. Dla pracodawców i zleceniodawców to bardzo wygodna forma wynagradzania współpracowników i poddostawców usług. Dużo wygodniejsza niż na przykład etat czy umowa cywilnoprawna. Szczególnie w czasach, kiedy trzeba pilnować kosztów – dodaje Jerzy Wonka.

 

Jak liczymy Indeks InfoCredit?

 

Wskaźnik InfoCredit powstał, by śledzić trendy w mikroprzedsiębiorczości, alternatywne formy zatrudnienia i samozatrudnienie w chwili, gdy sytuacja na rynku pracy dynamicznie się zmienia. Indeks, który opracowuje najstarsza w Polsce firma analizująca gospodarkę, przyjmuje dodatnią wartość gdy nowych działalności jest więcej niż zamknięć. Gdy jest mniej niż zakończonych – ujemną. W ten sam sposób śledzimy relację wznowionych do zawieszonych działalności.

Potrzebujesz wyceny lub zamówienia?
Napisz do nas