InfoCredit

Mikroprzedsiębiorcy Pod Presją

Indeks JDG InfoCredit

  • W III kwartale 2024 r. zawieszono 103,3 tys. działalności gospodarczych. To o 6718 więcej niż w analogicznym okresie 2023 r., który i tak był rekordowo słaby.
  • W III kwartale 2024 r. Polacy zakładali też mniej działalności niż w ubiegłym roku i zamykali więcej.
  • Indeks działalności gospodarczych InfoCredit w ujęciu kwartalnym po wrześniu jeszcze nigdy nie był tak nisko. W ujęciu miesięcznym także.
  • Jeśli IV kwartał tego roku będzie dla działalności gospodarczych jak ten przed rokiem padnie kolejny rekord słabości w statystykach JDG.

 

Od stycznia do września 2024 r. w Polsce założono 221,4 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG), wznowiono 149,4 tys., zawieszono 282,4 tys. a zamknięto 141,9 tys. W sumie zawieszonych i zamkniętych było aż o 53,5 tys. więcej. Przed rokiem ta przewaga była mniejsza (zawieszonych i zamkniętych było o 43,5 tys. tys. więcej).

 

To efekt słabego III kwartału i września tego roku. Odnotowaliśmy 149,5 tys. założonych i zamkniętych działalności wobec 117,4 tys. nowych i wznowionych. Indeks InfoCredit liczony kwartalnie spadł więc do -32 067 pkt wobec -19 680 rok wcześniej. Nasz wskaźnik liczony miesięcznie zjechał do -7566 pkt wobec -3072 pkt rok wcześniej. Indeks InfoCredit jeszcze nie był tak nisko o tej porze odkąd go liczymy.

 

Koszty, koszty, koszty…

 

Nic nie wskazuje na to, by w IV kwartale ten trend miał się odwrócić. Przewaga zawieszonych i zamkniętych JDG rośnie praktycznie z kwartału na kwartał od lat. Podobnie jak koszty prowadzenia działalności w Polsce. Kamieniem milowym było ogłoszenie polskiego ładu. Zaczęło się od tąpnięcia na koniec 2021 r. , gdy odnotowaliśmy znaczący wzrost zamykanych i zawieszanych działalności, bo przedsiębiorcom nie podobał się bałagan i niejasność związana z Polskim Ładem. A później trend już tylko przyspieszał, wraz z inflacją i coraz większymi obciążeniami przedsiębiorców.

 

Sezonowość uderzy w statystyki

 

W styczniu alarmowaliśmy, że w 2023 r. zawieszono 372,5 tys. działalności gospodarczych (rekord) i zakończono aż 198,2 tys. działalności (najwięcej od 2014 r.). Te rekordy znów mogą być pobite. W IV kwartale od lat notujemy najwięcej zawieszonych i zamkniętych działalności. W ubiegłym roku w tym okresie zawieszono aż 102,5 tys. JDG (wobec 97,7 tys. w IV kwartale 2022). Czyli – wystarczy ok. 100 tys. zawieszeń by rekord został pobity.

 

Mikroprzedsiębiorcy w kolejnych miesiącach nadal będą pod presją. Wakacje od ZUS (wnioski można składać od 1 listopada) wiele nie zmienią. To jednorazowa ulga, raz do roku. W dodatku nie wszyscy będą mogli z tego skorzystać. Mały biznes czeka przede wszystkim na zmiany w zasadach naliczania składki zdrowotnej.

Odwrotu znad morza ciąg dalszy

 

We wrześniu nadal najwięcej zawieszonych działalności notowaliśmy w gminach nadmorskich. Najszybciej, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, małe biznesy zwijały się w Jastarni, Krynicy Morskiej, Rewalu, Łebie i Władysławowie. Dlaczego w przeliczeniu na 1000? Bo gmina gminie nierówna. Trudno porównać na przykład Jastarnię, która ma ok. 2600 stałych mieszkańców z Władysławowem (ponad 10 tys.) czy Zakopanem (27,3 tys.).

 

Indeks IC – ranking wg gmin po wrześniu

 

Gmina

Woj.

Indeks IC w pkt

Indeks IC
w pkt/1000

Jastarnia

pomorskie

-372

-106,8

Krynica Morska

pomorskie

-96

-82,4

Rewal

zach.

-291

-81,0

Łeba

pomorskie

-229

-75,7

Władysławowo

pomorskie

-1073

-75,0

Dziwnów

zach.

-267

-75,0

Mielno

zach.

-262

-56,6

Ustronie Morskie

zach.

-204

-54,5

Międzyzdroje

zach.

-199

-33,0

Hel (miejska)

pomorskie

-79

-28,4

 

Przypomnijmy – Jastarnia po czerwcu była zdecydowanym liderem jeśli chodzi o nowe i wznawiane JDG (po maju była w czołówce). Indeks dla tej gminy przekroczył wówczas +50 pkt, co oznaczało wówczas, że zakładano lub odwieszano jedną działalność na 20 mieszkańców! Teraz – zawieszano lub zamykano jedną działalność na 10 mieszkańców! To pokazuje, że największą sezonowość w JDG notujemy w typowo turystycznych miejscowościach, najbardziej w nadmorskich. W pierwszej dziesiątce gmin z najwyższym spadkiem Indeksu IC są wyłącznie te z pomorskiego i zachodniopomorskiego.

 

W Polsce jest 2477 gmin. Monitorujemy wszystkie. Chcesz wiedzieć co się dzieje w Twoim województwie, powiecie, gminie? Skontaktuj się z nami: infocredit@infocredit.pl lub media@infocredit.pl . Zapraszamy.

Jak liczymy indeks działalności gospodarczych InfoCredit

 

Nasz indeks działalności gospodarczych pokazuje relację nowych i wznowionych działalności gospodarczych do zamkniętych i zawieszonych. Gdy indeks jest na plusie to znaczy, że założono i odwieszono więcej działalności niż zawieszono i zamknięto. Im wyższa wartość indeksu – tym większa skłonność do otwierania drobnych biznesów. Gdy indeks wskazuje wartości poniżej zera to oznacza odwrót od tej formy aktywności gospodarczej. Im bardziej indeks jest na minusie tym więcej drobnych przedsiębiorców wycofuje się z biznesu (definitywnie lub czasowo). Indeks publikujemy w ujęciu kwartalnym (po każdym kwartale) i miesięcznym. W przypadku pojedynczych gmin wartość indeksu przeliczamy na 1000 mieszkańców.

Potrzebujesz wyceny lub zamówienia?
Napisz do nas