InfoCredit

Mały biznes szykuje się do sezonu

Indeks mikroprzedsiębiorstw InfoCredit

  • W kwietniu nadal widać było ożywienie w działalnościach gospodarczych, które rozpoczęło się pd koniec I kwartału. W minionym miesiącu zarejestrowano 25,9 tys. nowych działalności gospodarczych wobec 26,2 tys. w marcu 2021 i… 10,2 tys. w kwietniu 2020 r. – wynika z danych CEIDG.

 

  • W kwietniu 2021 zanotowaliśmy też więcej wznowień działalności (13,4 tys. wobec 12,5 tys. w marcu 2021) i mniej zawieszeń (16,3 tys. wobec 18,7 tys. w marcu 2021).

 

  • Indeksy mikroprzedsiębiorstw InfoCredit po kwietniu znów poszły mocno w górę. Wskaźnik opisujący relację nowych do zamkniętych działalności wzró
    do +11 770 pkt z +10 171 pkt po marcu, a relację wznowionych do zawieszonych wzrósł do -2977 z -6 133 pkt.

 

Od marca utrzymuje się większa skłonność do zakładania i wznawiania działalności gospodarczych. Nie są to może jeszcze rekordowe wartości, jak w najlepszych miesiącach ubiegłego roku, ale widać, że jesteśmy w zupełnie innej sytuacji niż w kwietniu 2020 r. Przed rokiem mały biznes okopywał się, próbując poradzić sobie z ograniczeniami wynikającymi z epidemii. Dziś czeka na luzowanie i próbuje dostosować się do szans, które pojawiają się na horyzoncie.

– Kwiecień i początek maja przyniosły przedsiębiorcom nadzieję na powrót do normalności. Gastronomia i hotelarstwo czekały na znoszenie obostrzeń i powoli szykowały się na przyjęcie gości. Polacy z kolei zaczęli wreszcie planować wyjazdy i urlopy. To sprzyjało sezonowemu odwieszaniu działalności gospodarczych. Liczymy, że ten trend się utrzyma. To jednak zależeć będzie od spadku zachorowań i tempa szczepień – mówi mówi Jerzy Wonka, dyrektor ds. rozwoju w InfoCredit.

 

Indeks IC, opisujący relację nowych do zamkniętych działalności, jest najwyżej od października 2020 r., gdy dopiero wchodziliśmy w 2. falę epidemii. Z kolei Indeks IC opisujący relację wznowień do zawieszeń jest najwyżej od lata 2020 r., czyli od sezonu wakacyjnego, gdy hotele, pensjonaty i restauracje mogły korzystać z sezonu.

 

– Wraz z wiosną wróciła nadzieja na prowadzenie biznesu w branżach, które zostały najbardziej dotknięte przez epidemię. Tym bardziej, że Polacy chcą korzystać z hoteli i restauracji, możliwości aktywnego wypoczynku. Dane makro, które napływają, są w miarę optymistyczne. I kwartał tego roku był raczej ostatnim, w którym doświadczyliśmy spadku PKB. Bezrobocie jest relatywnie niskie, a wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu mocno wzrosły. Co prawda czujemy inflację, ale stopy procentowe są rekordowo niskie. To skłania do konsumpcji – dodaje Jerzy Wonka.

 

Jego zdaniem jedynym zagrożeniem, jakie pojawiło się na horyzoncie dla przedsiębiorców jest Nowy Ład. Mały biznes obecnie analizuje, jak wzrosną obciążenia przy szacowanych przychodach w kolejnych miesiącach. – Obawiam się, że to może mieć wpływ na decyzje przedsiębiorców o wyborze formy działalności gospodarczej – mówi Jerzy Wonka.

 

Jak liczymy Indeks InfoCredit?

 

Wskaźnik InfoCredit powstał, by śledzić trendy w mikroprzedsiębiorczości, alternatywne formy zatrudnienia i samozatrudnienie w chwili, gdy sytuacja na rynku pracy i poszczególnych branżach dynamicznie się zmienia. Indeks, który opracowuje najstarsza w Polsce firma analizująca gospodarkę, przyjmuje dodatnią wartość, gdy nowych działalności jest więcej, niż zamknięć. Gdy jest mniej niż zakończonych – ujemną. W ten sam sposób śledzimy także relację wznowionych do zawieszonych działalności.

Potrzebujesz wyceny lub zamówienia?
Napisz do nas