Coraz mniej wniosków do CEIDG
Indeks mikroprzedsiębiorstw InfoCredit
- Aktywność mikroprzedsiębiorców nadal spada. W styczniu 2021 r. do CEIDG wpłynęło w sumie 74,7 tys. wniosków wobec 88,04 tys. rok wcześniej. Utrzymuje się więc tendencja, którą zanotowaliśmy w IV kwartale 2020 r. Jest nie tylko mniej nowych i odwieszanych działalności, ale także zamykanych i zawieszanych.
- W styczniu 2021 r. założono 23,4 tys. działalności gospodarczych, zamknięto 17,74 tys. Wznowiono 8,66 tys. a zawieszono 24,5 tys. Dla porównania – w analogicznym okresie ubiegłego roku było to odpowiednio 27,84 tys. (nowe), 21,76 (zamknięte), 11,24 (wznowione) i 27,2 tys. (zawieszone) – wynika z danych CEDIG.
- Przewaga zawieszających nad odwieszającymi w styczniu 2021 r. była mniejsza niż w grudniu. Indeks InfoCredit wzrósł z -21 834 pkt do -15 816. Nowych działalności było o 6093 więcej niż zamykanych. Oznacza to spory wzrost indeksu, opisującego relację nowych do zakończonych z 1306 pkt w grudniu.
Styczeń tego roku był kolejnym miesiącem, w którym do CEIDG wpływało w sumie mniej wniosków niż rok wcześniej. I to wszystkich, także tych o zamknięcie i zawieszenie działalności. I tak jest już od października 2020 r.
– Stajemy się mniej aktywni. Nie tylko jeśli chodzi o nowe działalności, ale także te wznawiane i zamykane. Owszem, nadal zawieszenia zdecydowanie przeważają nad wznowieniami, czy nawet nowymi, ale też było ich mniej niż rok temu. Jednym z powodów jest bez wątpienia sytuacja w gospodarce i kryzys, który bardzo mocno dotknął wiele branż. Trudno oczekiwać, by ktoś otwierał czy wznawiał sezonowo działalność w branży turystycznej czy gastronomicznej na zimę, skoro te były w zawieszeniu – mówi Jerzy Wonka, dyrektor ds. rozwoju firmy analitycznej InfoCredit.
Jego zdaniem sytuację komplikuje także niepewność związana z tym, czy epidemia będzie się rozwijać, czy przeciwnie. Na razie początek lutego przyniósł wzrost liczby wniosków, także tych o nowe działalności, ale po kilku dniach sytuacja wróciła do normy.
– Trudno się spodziewać, by mikroprzedsiębiorczość w kolejnych tygodniach znów zakwitła. Tym bardziej, że polski rynek pracy wykazał się dużą odpornością na epidemię. Owszem, w grudniu bezrobocie wzrosło, ale tylko do 6,2 proc. z 6,1 proc. w listopadzie. Nieco większy wzrost, według wstępnych danych, zanotowano w styczniu 2021, bo do 6,5 proc. (5,5 proc. rok wcześniej), ale sytuacja nadal nie jest zła. Wielu z nas w niepewnych czasach bardziej ceni sobie etat. Ci, którzy chcieli od nowego roku coś w swoim zawodowym życiu zmienić i spróbować swoich sił jako przedsiębiorcy, mogą zwlekać z odważnymi decyzjami – dodaje Jerzy Wonka.
Jak liczymy Indeks InfoCredit?
Wskaźnik InfoCredit powstał, by śledzić trendy w mikroprzedsiębiorczości, alternatywne formy zatrudnienia i samozatrudnienie w chwili, gdy sytuacja na rynku pracy dynamicznie się zmienia. Indeks, który opracowuje najstarsza w Polsce firma analizująca gospodarkę, przyjmuje dodatnią wartość, gdy nowych działalności jest więcej, niż zamknięć. Gdy jest mniej, niż zakończonych – ujemną. W ten sam sposób śledzimy relację wznowionych do zawieszonych działalności.