Welcome back Szara Strefo?
Polski ład skutecznie zmroził plany przedsiębiorczych Polaków. Styczeń był kolejnym fatalnym miesiącem jeśli chodzi o najprostszą firmę działalności gospodarczej. Podobnie jak w grudniu 2021 w w CEIDG złożono znacznie więcej wniosków o zawieszenie i zakończenie niż o założenie i wznowienie jednoosobowej działalności. Indeksy InfoCredit nadal są najniżej od marca 2020, gdy przedsiębiorcy po raz pierwszy nerwowo reagowali na ograniczenia związane z epidemią.
W styczniu 2022 zanotowano 26 528 wniosków o założenie nowej działalności i 8 901 o wznowienie. Zawiesiło działalność 37 626 tys. przedsiębiorców a zakończyło 27 235 tys.
– System podatkowy obowiązujący od 2022 r. trudno nazwać przejrzystym. Pojawiają się opinie, że jest najbardziej skomplikowany w historii wolnej działalności gospodarczej. Trudno więc oczekiwać innych efektów, jak widoczne w pod koniec ubiegłego i na początku tego roku. Działalności gospodarcze śledzimy regularnie. Od początku epidemii stale publikujemy indeks InfoCredit, by analizować na bieżąco wpływ wahań koniunktury na skłonność do przedsiębiorczości w Polsce. Ta była coraz mniejsza już od I połowy 2021 r., gdy ogłoszono założenia reformy systemu podatkowego – mówi Jerzy Wonka, dyrektor ds. rozwoju w InfoCredit.
Masowy odwrót i spadek indeksu przedsiębiorczości InfoCredit najniżej od marca 2020 zanotowaliśmy już w grudniu 2021. Wtedy założono 24 207 nowych i wznowiono 9 110 działalności. 41 480 zawieszono i 26 344 zamknięto. Przełom roku z reguły przynosi większy ruch w CEIDG, ale przed rokiem tak źle nie było.
Spójrzmy na dane za styczeń 2021 r.:
– nowe działalności 23 550;
– wznowione 8 574;
– zawieszone 24 104;
– zamknięte 16 412.
– W branży mówi się, że Nowy Ład, przetestowany w Polsce, można teraz wyeksportować do Rosji w ramach sankcji. To gorzki żart i daleko mi do śmiechu. Prawda jest jednak taka, że przedsiębiorcy wydali jednoznaczną ocenę nowym regulacjom podatkowym. Przy takiej inflacji i bardzo napiętej sytuacji geopolitycznej można byłoby się zastanowić nad zawieszeniem reformy. Obawiam się, że przy rosnącym obciążeniu przedsiębiorców, nie tylko z powodów podatkowych ale także z powodu wzrostu cen paliw, walut i surowców, znów będziemy mieli do czynienia z coraz większą szarą strefą – dodaje Jerzy Wonka.
W lutym sytuacja zaczyna się stopniowo normować. W pierwszej połowie miesiąca założono 11 358 działalności, wznowiono 4 907, zawieszono 10 291, a zakończono 7 979. – Zawieszeń i zakończeń w sumie jest więcej, ale ta przewaga stopniowo topnieje. Czekamy na dane za cały miesiąc, które uwzględnią pierwszy dni wojny na Ukrainie. Wtedy dopiero można będzie wyciągnąć pełniejsze wnioski – mówi Jerzy Wonka.
Jak liczymy Indeks InfoCredit?
Wskaźnik InfoCredit powstał, by śledzić trendy w mikroprzedsiębiorczości, alternatywne formy zatrudnienia i samozatrudnienie w chwili, gdy sytuacja na rynku pracy i poszczególnych branżach dynamicznie się zmienia. Indeks, który opracowuje najstarsza w Polsce firma analizująca gospodarkę, przyjmuje dodatnią wartość, gdy nowych działalności jest więcej, niż zamknięć. Gdy jest mniej niż zakończonych – ujemną. W ten sam sposób śledzimy także relację wznowionych do zawieszonych działalności.