Ulgi dla mikrofirm na horyzoncie
Indeks działalności gospodarczej InfoCredit
- W I kwartale tego roku zamknięto i zawieszono 147,4 tys. działalności gospodarczych, otwarto i wznowiono 120,6 tys.
- Indeks mikroprzedsiębiorczości InfoCredit liczony kwartalnie jest wart -26,8 tys. pkt, mniej więcej tyle ile przed rokiem.
- Po dość słabym styczniu i lutym sytuacja w marcu nieznacznie się poprawiła. Indeks IC liczony miesięcznie wyszedł na plus. Jest wyżej niż przed rokiem.
- Co dalej? To zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od koniunktury, ale głównie od kosztów prowadzenia działalności.
W działalnościach gospodarczych bez zmian. I kwartał nie przyniósł żadnego przełomu mimo zapowiedzi pewnych ulg dla mikroprzedsiębiorców. To znaczy – nadal więcej działalności zamykaliśmy i zawieszaliśmy niż otwieraliśmy i wznawialiśmy. Dobrym sygnałem jest poprawa sytuacji w marcu. O tym, czy to było tylko jednorazowe lekkie odbicie czy może coś więcej dowiemy się w kolejnych miesiącach.
Jeśli weźmiemy pod uwagę cały I kwartał to na razie nie widać żadnego ożywienia. Nadal zamykanych i zawieszanych działalności jest zdecydowanie więcej niż nowych i wznawianych. Indeks IC po I kwartale 2024 jest wart mniej więcej tyle ile po I kwartale 2023, czyli -26,8 tys. pkt wobec -27,7 tys. pkt przed rokiem. Sytuacja poprawiła się nieznacznie w marcu. Indeks IC liczony miesięcznie z każdym miesiącem rósł (-22 tys. pkt w styczniu 2024, -5,94 tys. w lutym i +1,1 pkt w marcu). Obecnie jest wyżej niż przed rokiem. Nie jest to jednak żaden istotny wyskok, który mógłby mówić o zmianie nastrojów wśród drobnych przedsiębiorców. Po marcu 2023 był wart -925 pkt.
Rosnące z roku na rok koszty działalności nastrojów z pewnością nie poprawiają. Sytuację drobnych przedsiębiorców i zamozatrudnionych, szczególnie tych którzy rozliczają się na skali, mogłoby znacząco poprawić podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Ta decyzja jednak raczej się oddala niż przybliża. Obecnie majaczy gdzieś tam na horyzoncie. Pewne jest, że to nie będzie ten rok. A czy będzie 2025? To się jeszcze okaże. Pewną ulgą mogą być wakacje od ZUS. Wiemy już, że mikroprzedsiębiorca będzie mógł raz w roku wybrać dowolny miesiąc, w którym nie będzie musiał opłacać składek ZUS, Funduszu Pracy i Funduszu Solidarnościowego. I to niezależnie od tego, w jakiej formie się rozlicza. Lepszy wróbel w garści… Czy wakacje od ZUS mogą wpłynąć na wzrost nowych i odwieszanych działalności? O tym przekonamy się w kolejnych kwartałach. Jedno jest pewne. Z ulgi nie będą mogli skorzystać ci, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Wypychanie na samozatrudnienie nie będzie więc miało na razie wpływu na statystki.
Kolejna rzecz, która mocno dociąża przedsiębiorców prowadzących działalność, jest nieodliczalna składka zdrowotna. A na pewno absurd, którym jest odprowadzanie tej składki w przypadku sprzedaży samochodu. Polski ład sprawił, że dochód ze sprzedaży środka trwałego znalazł się w podstawie do naliczania składki. Ten absurd ma zniknąć. Trzymamy kciuki.
Indeks działalności gospodarczych InfoCredit
Nasz indeks działalności gospodarczych pokazuje relację nowych i wznowionych działalności gospodarczych do zamkniętych i zawieszonych. Gdy indeks jest na plusie to znaczy, że założono i odwieszono więcej działalności niż zawieszono i zamknięto. Im wyższa wartość indeksu – tym większa skłonność do otwierania drobnych biznesów. Gdy indeks wskazuje wartości poniżej zera to znaczy odwrót od tej formy aktywności gospodarczej. Im bardziej indeks jest na minusie tym więcej drobnych przedsiębiorców wycofuje się z biznesu (definitywnie lub czasowo). Indeks publikujemy w ujęciu kwartalnym (po każdym kwartale) i miesięcznym.